Niedobór testosteronu: jakie czynniki wpływają na spadek testosteronu
Czym jest testosteron i jakie skutki ma jego niedobór?
Chociaż testosteron jest hormonem, który jest syntezowany przede wszystkich w jądrach, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest też produkowany przez nadnercza (u obydwu płci), a także kobiece jajniki. Regulacją tej produkcji zajmuje się hormon, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową.
Powiązany Artykuł: Tabletki na potencję Sildenafil 100 mg: kupić bez recepty w aptece
Stereotyp odnośnie męskości nie wziął się znikąd, gdyż jest to najważniejszy męski hormon płciowy i odpowiada za szereg męskich cech płciowych (szczególnie podczas dojrzewania). Również przez te właściwości testosteronu często używają kulturyści. Tak zwany „teściu” zapewnia im zwiększony przyrost masy mięśniowej. Niestety taka praktyka ma swoje skutki uboczne, ponieważ może zaburzyć gospodarkę hormonalną i wpłynąć na wstrzymanie naturalnej produkcji tego hormonu.
Nie tylko mężczyźni potrzebują testosteronu. Kobietom również jest on bardzo potrzebny, ponieważ dzięki niemu prawidłowo funkcjonują jajniki oraz panie mają ochotę na seks (właściwy poziom libido).
W jaki sposób niedobór testosteronu wpływa na organizm?
Niedobór tak ważnego hormonu jakim jest testosteron nie może wróżyć niczego dobrego. Objawy mogą początkowo wydawać się normalne, ale jeżeli zaobserwowałeś u siebie mniejsze owłosienie na ciele, niższe libido, mniejszą masę mięśniową lub zmniejszenie się jąder, warto udać się na badania poziomu testosteronu. Są to symptomy, które mogą alarmować o niskim stanie tego hormonu i nie należy ich ignorować. Ponadto, niektórzy mężczyźni, u których stwierdzono niedobór testosteronu skarżyli się na uderzenia gorąca, problemy z koncentracją, a nawet (w kilku przypadkach) na wahania nastroju.
U kobiet głównym objawem niedoboru testosteronu jest oczywiście obniżone libido. Jeżeli Twoja partnerka nie ma ochoty na miłosne igraszki, bardzo możliwe jest, że brakuje jej tego hormonu. Warto w takim wypadku wykonać badania i to jak najszybciej, ponieważ zaniedbanie tego problemu może prowadzić nawet do problemów z zapłodnieniem.
Starzenie się a spadek testosteronu
Wraz z wiekiem, poziom testosteronu u każdego mężczyzny zacznie naturalnie, stopniowo spadać. Proces ten rozpoczyna się przeważnie po 40 roku życia.
Powiązany Artykuł: Oryginalny lek Levitra 10 lub 20 mg: kupić bez recepty w aptece
Bardzo wielu dojrzałych mężczyzn w wieku powyżej 60 lat ma problemy hormonalne, głównie z powodu niedoboru testosteronu. W związku z tym, mniej więcej co rok, zaleca się regularne badania stężenia androgenów.
Leczenie niedoboru testosteronu
Zaburzenia hormonalne to zbyt ważna kwestia, aby pozostawiać ją domowej medycynie. Dlatego też w leczeniu niedoboru testosteronu stosuje się farmakologiczne terapie hormonalne, które mają na celu regulację gospodarki hormonalnej. Mężczyźni w okresie „przekwitu” powinni zdecydować się na stałe przyjmowanie testosteronu w tabletkach, co jest skuteczną i przyjazną dla budżetu opcją. Należy również pamiętać o regularnych badaniach krwi, żeby nie przesadzić z suplementacją, gdyż nadmiar może być tak samo szkodliwy jak niedobór. Podczas całej terapii warto być pod stałą opieką lekarza, który najlepiej dostosuje dawkowanie do naszych faktycznych potrzeb. Nie należy także samodzielnie przerywać terapii, ponieważ skutkiem będzie nawrót objawów niedoboru ze zdwojoną siłą, a tego chcemy przecież uniknąć.