Andropauza: w jakim wieku się zaczyna i jakie są jej najczęstsze objawy
Andropauza – objawy, po których możemy stwierdzić, że nadszedł już ten czas
Objawy andropauzy są dość proste do zdefiniowania, ale ich pojawianie się jest rozłożone w czasie. Mężczyźni przeważnie nie zdają sobie sprawy, że wkraczają w okres przekwitania. W jaki sposób w takim razie rozpoznać andropauzę? Do najczęstszych objawów towarzyszących andropauzie należą kłopoty z pełną erekcją (przez obniżony poziom testosteronu), napady gorąca, zwiększona potliwość, niespokojny sen, nadmierna wrażliwość, przyrost tkanki tłuszczowej (a spadek mięśniowej), bóle kręgosłupa, obniżenie wydolności organizmu.
Powiązany Artykuł: Tabletki na potencję Sildenafil 100 mg: kupić bez recepty w aptece
Oczywiście nie można podejrzewać okresu przekwitania, jeżeli obserwujemy takie dolegliwości u mężczyzny poniżej 40 roku życia, ponieważ będą one raczej wskazywały na inne problemy zdrowotne. Pierwsze oznaki dojrzewania można zauważyć właśnie po czterdziestce. Niemniej jednak ogólny stan zdrowia również ma wpływ na rozpoczęcie okresu przekwitania, więc warto dbać o swoją kondycję.
Andropauza u mężczyzn – czy jest na nią jakaś metoda?
Wielu panów nie ma świadomości, że czas płynie nieubłaganie, a ich problemy z nastrojem czy zdrowiem to nie wynik radzieckiej konspiracji, ale po prostu przekwitania. Do tego dochodzą niezdrowe nawyki żywieniowe, używki takie jak alkohol czy papierosy i problemy z nadwagą. Wszystko to ma wpływ na moment rozpoczęcia okresu andropauzy. Zdrowy styl życia to najlepszy sprzymierzeniec w walce o dobre samopoczucie i opóźnienie procesów starzenia. Niestety, w większości przypadków panowie zwracają się ku leczeniu farmakologicznemu, które nigdy nie będzie tak skuteczne jak zdrowa dieta i fitness. Ponadto, każdy zna termin „kryzysu wieku średniego”, w którym mężczyźni, aby dowartościować swoje ego rzucają się w wir pracy, kupują nowe samochody, romansują z młodszymi kobietami i robią wszystko, żeby nie można było u nich zaobserwować słabości związanej z wiekiem.
Terapie hormonalne, które łagodzą okres przekwitania u mężczyzn
W rzeczywistości jedynie jakieś 15 procent mężczyzn odczuwa skutki andropauzy w takim stopniu, że jest to zauważalne. Tak czy inaczej lekarze zalecają zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej (w skrócie HTZ). Jest ku temu wiele dobrych powodów. Testosteron ma bardzo dobry wpływ na potencję oraz na przyrost masy mięśniowej. Jego odpowiedni, wyrównany poziom przywróci popęd seksualny oraz sprawność.
Powiązany Artykuł: Tabletki Cialis 5mg / 20 mg bez recepty: kupić w aptece online
Oprócz tego samopoczucie również powinno ulec zdecydowanej poprawie. Być może będzie to zaskakujące dla niektórych, ale hormon ten jest odpowiedzialny nawet za regulacje poziomów cholesterolu i poprawę jakości snu. HTZ jest przeważnie aplikowane w formie zastrzyków – raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od zaleceń lekarza.
Andropauza – wiek nie musi być Twoim wrogiem
Czas płynie jednakowo dla nas wszystkich i nie jesteśmy w stanie na to nic poradzić. Możemy za to lepiej dbać o swoje zdrowie. Bez względu na datę urodzenia, każdy może żyć aktywnie, zdrowo jeść i przyjmować odpowiednią suplementację. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby akceptować siebie i dbać o swoje zdrowie, ponieważ to jego stan w największym stopniu wpływa na nasze samopoczucie i humor.