• Oferta powitalna dla wszystkich
  • Rabat do 30%
  • Darmowe pigułki bonusowe
Wsparcie telefoniczne Wsparcie telefoniczne
Godziny pracy 09:00 - 17:00 Telefon Polska: Międzynarodowy telefon:

Kryzys wieku średniego oraz problemy z erekcją - męska menopauza?

Menopauza w męskiej wersji

Proces menopauzy jest dla każdej kobiety głębokim, osobistym przeżyciem, z którym musi się uporać. W końcu kończy się w jej życiu okres płodności i zdolności do poczęcia potomstwa. Zjawisko jest dosyć mocno nagłaśniane w  mediach, a kobiety z reguły mogą liczyć na wsparcie bliskich i słowa otuchy. Inaczej sytuacja wygląda natomiast w przypadku mężczyzn. Sformułowanie "kryzys wieku średniego" po raz pierwszy użył kanadyjski psycholog Elliott Jacques w 1965 roku.  Bezlitośnie wdzierający się po czterdziestych urodzinach kryzys wieku średniego męczy mężczyznę i często prowadzi do depresji. Jednak wykreowany w naszej kulturze obraz  mężczyzny wymusza bycie silną i niezłomną głową rodziny. 

W końcu mężczyzna nie może sobie pozwolić na chwilę słabości. Dodatkowo wiedza o kryzysie wieku średniego i późniejszej andropauzie w społeczeństwie jest w porównaniu do kobiecej menopauzy stosunkowo niewielka. To sprawia, że mężczyźni popadają w głęboką depresję, podejmują nieracjonalne decyzje, zaglądają do kieliszka lub biorą leki na potencje. Również sprawność seksualna zdecydowanie się obniża. Przechodzący zmiany psychologiczne mężczyzna zaczyna miewać kłopotliwe problemy z erekcją. Doskwierających przykrości nie należy lekceważyć. Obniżenie libido to jeden z nieprzyjemnych symptomów okresu męskiego przekwitania. Męski członek to niezawodne narzędzie, jednak z czasem może przestać funkcjonować tak, jak powinno. Samo myślenie o seksie jest także coraz rzadsze, a komplikacje łóżkowe oddziałują na wszystkie inne aspekty życia.

Seks bez satysfakcji

Brak satysfakcji z pożycia seksualnego to częsta przyczyna rozpadu małżeństw. Skąd u mężczyzny w średnim wieku pojawiają się problemy z erekcją? Podobnie jak w przypadku wszystkich innych dziedzin życia, następuje swoiste wypalenie. Codzienna rutyna staje się uciążliwa. Zanikają ideały i wielkie ambicje charakterystyczne dla młodości. Niegdyś nowe doświadczenia zostają zastąpione przez przyzwyczajenie i nawyki. Brawura i spontaniczność przegrywają starcie z racjonalnym i pragmatycznym postępowaniem. Paradoksalnie, to osiągnięta z czasem pozycja społeczna i reputacja mogą tylko pogłębiać kryzys. To wszystko znajduje swoje odzwierciedlenie także w pożyciu małżeńskim. Mężczyzna jest niejako skazany na swoją partnerkę (z nielicznymi wyjątkami, kiedy pary poszukują nowych doświadczeń, np. trójkątów miłosnych czy wymiany partnerów). Z wiekiem obniża się też kondycja fizyczna i trudniej jest długotrwale zadowalać partnerkę. Czasami na zaburzenia erekcji wpływają też charakterystyczne w średnim wieku, przykre wydarzenia - śmierć rodziców, utrata przyjaciół, opuszczenie domu przez dorosłe dzieci.  Wtedy negatywny nastrój utrudnia osiągnięcie wzwodu. Jednak podłoże zaburzeń nie dotyczy wyłącznie psychiki. Spadek poziomu testosteronu sam w sobie może powodować uczucie zmęczenia i przygnębienia, i w konsekwencji mniejszą ochotę na seks. Osiągnięcie wzwodu staje się trudniejsze w wyniku wyjątkowo śmiercionośnej choroby cywilizacyjnej - nadciśnienia. Kolejny wróg to BHP, czyli łagodny rozrost prostaty. Na szczęście, większość kłopotów spowodowanych fizycznym niedomaganiem da się wyeliminować dzięki lekom na erekcję. W przypadku zaburzeń psychicznych sprawa jest bardziej skomplikowana. Kluczowa jest pomoc partnerki. Troskliwa żona powinna podbudować starzejącego się małżonka. Lub w ostateczności skorzysta z leku bez recepty jakim jest Viagra.

Eskapizm i psychoanaliza

Czasami wystarczy zwykła pochwała i uznanie jego atrakcyjności. Charakterystyczny dla kryzysu wieku średniego jest również eskapizm. Mężczyzna postanawia uciec od przytłaczających trosk życia społecznego. Może to oznaczać znalezienie nowej pasji, egzotyczną wycieczkę lub zakup kosztownego samochodu. Tutaj również, nawet w przypadku nierozsądnych i impulsywnych zachowań panowie potrzebują wsparcia a nie Viagry (niestety częściej spotykają się z pogardą). Ponieważ przekwitanie w dużej mierze oznacza również kryzys tożsamości, konieczna może być konsultacja u psychologa. Specjalista pomoże w poszukiwaniu własnego ja i ułatwi zawiłe refleksje nad sensem egzystencji. Jeśli mężczyzna leżąc na kozetce, będzie mógł wyrzucić wszystkie swoje utrapienia, z pewnością poczuje się lepiej. Zaprezentowane wyżej postawy nie obejmują wszystkich panów. Wielu zwyczajnie nie doświadcza dotkliwych kryzysów i łagodnie przechodzi proces andropauzy bez leków na potencje. Ale w przypadku problematycznego przekwitania mężczyzna potrzebuje wsparcia najbliższych, zwłaszcza żony. Nawet jeśli sam nie jest w stanie jej zadowolić i doskwierają mu kłopoty z erekcją.  

Zdrowy tryb życia zamiast Viagry

Nieocenioną poprawę komfortu życia seksualnego u mężczyzny w kryzysie wieku średniego może zapewnić odpowiednie prowadzenie się. Zbilansowana dieta i regularna, dopasowana do możliwości aktywność fizyczna mogą znacznie poprawić możliwości podczas stosunku. Poddawane wysiłkom ciało staje się bardziej wytrzymałe. Ta wytrzymałość może też przełożyć się na wyczyny łóżkowe i złagodzić zaburzenia erekcji. Ponadto sport może być istotną pasją, opisanym wyżej eskapistycznym celem, który pozwoli wypełnić życiową pustkę.W końcu nieodłączną częścią sportu jest rywalizacja. Z przeciwnikiem lub z samym sobą. A gra w drużynie i pokonywanie własnych rekordów to sukces, który może zwiększyć komfort psychiczny. W bonusie maleje niebezpieczeństwo zachorowania na śmiercionośne zmory współczesnej cywilizacji, czyli nowotwory, cukrzycę i miażdżycę.