Co to jest wazektomia i na czym polega: współczesne metody antykoncepcji
Jak przeprowadza się zabieg wazektomii
Celem zabiegu wazektomii jest doprowadzenie do niepłodności poprzez przecięcie i podwiązanie nasieniowodów. Jest ona uważana za jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych, ale bardzo często mężczyźni się jej poddający zadają pytanie – czy wazektomia jest odwracalna? Zabieg udrożniania nasieniowodów nazywana się rewazektomia i jest bardziej skomplikowany.
Powiązany Artykuł: Kamagra Oral Jelly 100mg: kupić w aptece online bez recepty
Żaden lekarz nie jest w stanie zagwarantować w 100 procentach przywrócenia pełnej płodności. W związku z tym decyzja o wazektomii powinna być dobrze przemyślana, ponieważ może się okazać, że nie ma odwrotu.
Wazektomia – na czym polega przeprowadzenie zabiegu?
Chociaż sama myśl o majstrowaniu przy naszych klejnotach może wydawać się bolesna to jednak sam zabieg jest domniemanie szybki i bezbolesny. Całą filozofią jest przerwanie ciągłości nasieniowodów, które ma doprowadzić do zablokowania plemników. Mają one się nie dostać do ejakulatu. Nie znaczy to jednak, że plemniki przestaną być produkowane, jednak nie opuszczą one jąder i zostaną wchłonięte do organizmu. Zabieg nie wpływa na potencję i można po nim normalnie współżyć, ale sperma mężczyzny nie będzie już zawierać plemników, przez co zapłodnienie będzie niemożliwe.
Ostateczne metody wykonania zabiegu są różnorakie. Można między innymi związać jeden lub dwa końce nasieniowodów, zacisnąć ich końce klamrami, wyciąć fragment lub fragmenty nasieniowodów lub zamknąć je elektrokoagulacją.
Wazektomia – powikłania związane z zabiegiem
Nie można powiedzieć, że powikłania po wazektomii są częstym zjawiskiem, ale z pewnością się zdarzają. Zwykle jest to zakażenie rany, zaczerwienienie moszny lub zapalenie najądrza. Przytrafić się może też krwiak, który dość łatwo wyczuć pod skórą i przypomina mały guzek. Koniec końców, nie ma się czym tak naprawdę martwić.
Powiązany Artykuł: Kup tabletki Vardenafil bez recepty w aptece online
Nie ma żadnych dowodów, że wazektomia zwiększa ryzyko choroby nowotworowej, gdyż jest uważana za bardzo bezpieczny zabieg antykoncepcyjny. Bardziej nurtującym mężczyzn problemem jest to, czy wazektomia jest odwracalna, o czym powiemy w następnym paragrafie.
Czy wazektomia jest odwracalna - czym jest rewazektomia
Na zabieg wazektomii decydują się przeważnie mężczyźni, którzy spłodzili już potomstwo i nie planują jego odwracania. Sondaże i badania szacują, że jedynie około 6 procent mężczyzn po zabiegu poddaje się rewazektomii, która ma na celu przywrócenie drożności i ciągłości nasieniowodów. Jest to zabieg, który jest dużo bardziej skomplikowany niż wazektomia, wykonuje się go przeważnie w znieczuleniu ogólnym i może trwać nawet do kilku godzin. Decydują się na niego zwykle mężczyźni, którzy przez zmiany w sytuacji życiowej poczuli potrzebę spłodzenia potomstwa.
Czy zabieg wazektomii jest legalny?
Ogólnie w Polsce nie ma przepisów, które mówiłyby o tym, że zabieg wazektomii jest nielegalny, aczkolwiek wielu mężczyzn ma co do tego wątpliwości. Nie ma jasnych regulacji, a same ustawy nie są odpowiednio interpretowany, aby zapewnić stuprocentową legalność zabiegu, ponieważ w przypadku wystąpienia komplikacji pokrzywdzony mężczyzna mógłby odwołać się do kodeksu karnego oskarżając lekarza. Sam problem leży w tym, że ciężko określić czy dobrowolne poddanie się wazektomii może być traktowane jako zwolnienie lekarza z odpowiedzialności.